Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Oddychanie przez usta to błąd!

Nieprawidłowy sposób oddychania może powodować różne problemy zdrowotne.

Oddychanie ustami już w dzieciństwie prowadzi do zmian w kościach twarzy. Jest przyczyną wad zgryzu, dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego, seplenienia, bezdechu sennego, czy zmiany rysów twarzy.

W efekcie twarz może być bardziej pociągła, płaska, żuchwa cofnięta, zęby stłoczone, a podniebienie zwężone. Dlatego tak ważna jest rola dentysty który dokona oceny zgryzu, wychwyci wszelkie nieprawidłowości rozwojowe, nieprawidłową relację zębów górnych i dolnych.

Już w latach 60’tych grupa stomatologów przeprowadziła eksperyment, w ramach którego blokowano nosy młodych małpek silikonowymi zatyczkami.

Rezultaty były zaskakujące. Zwierzętom wydłużyła się dolna część pyszczka, a zęby wyrosły bardzo krzywo. Już wtedy dało to silny dowód na to, że oddychanie przez usta powoduje deformacje twarzy, ale i nie tylko…

W jaki sposób oddychanie przez usta powoduje deformacje twarzy, wady zgryzu i problemy zdrowotne?

To z pozoru niewinne przyzwyczajenie skutkuje powikłaniami w wieku dorosłym: wadami zgryzu, bezdechem sennym, wadami wymowy, a nawet nieprawidłowym wzrostem struktur kostnych twarzy. Wśród amerykańskich stomatologów funkcjonuje określenie „mouth breather”, które opisuje osobę z takim nawykiem.
Nawyk otwartych ust wpływa na specyfikę rysów twarzy – zaburzone proporcje i asymetrię.

Twarz staje się płaska, pociągła, kości policzkowe mniej wypukłe, opadają powieki, zmniejsza się napięcie dolnej części twarzy. Dolna warga opada, górna jest skrócona, zwęża się górny łuk zębowy i tworzy tzw. gotyckie podniebienie, cofa się żuchwa.
Język to silny mięsień, gdy kilkaset razy napieramy nim na zęby podczas połykania, a dzieje się tak, ponieważ przy otwartej buzi język leży płasko na dnie jamy ustnej, pojawia się ryzyko przemieszczania zębów, ich wychylania, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, zgrzytania zębami. Może pojawić się dziąsłowy uśmiech oraz zaawansowane wady zgryzu.

Poważne konsekwencje oddychania ustami – bezdech senny, problemy z układem krążenia !

Poza tym u wielu osób z powodu oddychania przez usta w dzieciństwie, zwężenia szczęki i dolnej pozycji języka pojawia się w kolejnych latach problem częściowej blokady dróg oddechowych.

To powoduje chrapanie i bezdechy senne, które są groźne dla zdrowia i życia. Powodują one bowiem ryzyko chorób układu krążenia, zawałów serca oraz udarów mózgu. Poza tym podczas bezdechu sennego występuje szereg wahań w ciśnieniu krwi, wynikających ze zmian napędu oddechowego, który może niekorzystnie wpływać na czynność serca. To sprzyja niedokrwieniu i zaburzeniom rytmu serca. Osoba z problemem drożności dróg oddechowych podczas snu będzie więc niedotleniona. W codziennym funkcjonowaniu wpływa to również na pogorszenie jej jakości życia, ponieważ nie wysypia się, jest więc zmęczona i rozdrażniona, mniej skoncentrowana.

Jak leczyć nieprawidłowe oddychanie ustami ? Rola stomatologa i innych specjalistów !

Oddychanie przez usta może mieć wiele różnych przyczyn. Pierwszym krokiem w wyeliminowaniu tej nieprawidłowej funkcji jest odpowiednia diagnoza. Istotną rolę w zapobieganiu, wczesnych badaniach kontrolnych oraz leczeniu pacjentów z zaburzeniami oddychania pełni stomatolog. Szczegółowe, kompleksowe badanie stomatologiczne i funkcjonalne oraz indywidualnie dostosowany plan leczenia są niezbędne w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dopiero na podstawie ustalenia właściwej przyczyny nieprawidłowego oddychania, można wdrożyć odpowiednie postępowanie. Lekarz nakierowuje wówczas rodzica na prawidłową ścieżkę terapeutyczną.

Terapia odpowiednimi ćwiczeniami jest w stanie rozwiązać problem nawykowego oddychania buzią. Ćwiczenia muszą być wykonywane codziennie, a dziecko i rodzice bardzo świadomi problemu.

Mały pacjent musi mieć wyjaśnione, dlaczego oddychanie ustami szkodzi i jak wpływa na twarz i zęby.

Z kolei wady zgryzu rozwijające się na podłożu zwężonej szczęki leczone są aparatami ortodontycznymi. Podejście do problemu oddychania przez usta musi być szerokie, gdyż jest to problem złożony i skuteczność podjętego leczenia będzie tu zależeć od samego pacjenta, ale także od ścisłej współpracy wielu specjalistów.

Ortrotropia

Stomatologia ma ogromne możliwości badania stanu i funkcji górnych dróg oddechowych, z pomocą przychodzi tutaj również ortrotopia.
Jej celem jest rozbudowanie szczęki i jamy ustnej w taki sposób, aby mogły one pomieścić wszystkie zęby bez konieczności ich usuwania. Ortotropia wpływa korzystnie nie tylko na samo uzębienie i zgryz, ale także przyczynia się do prawidłowego wzrostu twarzoczaszki oraz wyrobienia nawyku odpowiedniego spoczynkowego ułożenia szczęki, żuchwy i języka.

Ortotropia jest uważana za metodę, która powinna stać się standardem leczenia ortodontycznego. Główną zaletą ortotropii jest jej wysoka skuteczność i osiąganie lepszych efektów terapeutycznych w porównaniu z innymi technikami korygowania wady zgryzu.

Zastosowanie specjalnych ruchomych aparatów ortodontycznych stymuluje wzrost szczęki i żuchwy. Dodatkowo wymusza spoczynkowe ułożenie języka na podniebieniu oraz zamknięcie ust. Ważnym elementem ortotropii jest również przywrócenie prawidłowego połykania, żucia i oddychania (nosem, przy zwartych wargach). Dzięki temu zęby ustawiają się równo i poprawia się ogólny wygląd twarzy.

Powodzenie ortotropii wymaga ścisłej współpracy lekarza stomatologa z dzieckiem i jego rodzicami.

Ortotropia przyczynia się do prawidłowego wzrostu twarzoczaszki. Prowadzi to do poszerzenia się dróg oddechowych, a dziecko zaczyna oddychać wyłącznie nosem. Dzięki temu lepiej śpi i jest mniej podatne na infekcje gardła, ponieważ powietrze przechodzące przez jamę nosową jest ogrzewane i oczyszczane z drobnoustrojów.

W przypadku gdy dziecko nieprawidłowo oddycha, nie zmienimy tego w ciągu jednej wizyty. Jest to proces terapeutyczny, który może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Proces ten wymaga dużego zaangażowania przede wszystkim ze strony rodziców, którzy muszą dostosowywać się w domu do wskazówek specjalistów  i motywować oraz pilnować do ich wykonywania przez dziecko. Taka terapia wprowadzona odpowiednio wcześnie może ustrzec dziecko przed poważnymi wadami zgryzu, nieestetycznym wyglądem, a nawet chorobami układu krążenia w życiu dorosłym .

This site uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use.

Accept Read more