Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele chorób ma swój początek w jamie ustnej.

Jama ustna to brama dla bakterii, przez którą groźne zarazki przenikają do serca, wątroby czy nawet mózgu.

Jama ustna jest bramą dla bakterii szczególnie z powodu chorób przyzębia.  Dlaczego? Pod dziąsłami, w gromadzącym się tam kamieniu, rozwijają się bakterie, które wywołują stan zapalny. Za pomocą układu krwionośnego bakterie są w stanie dotrzeć do każdego praktycznie narządu. Wiadomo także, że choroby dziąseł mają wpływ na poziom cukru we krwi, ponieważ mediatory stanów zapalnych zaburzają gospodarkę węglowodanów.

Czym są choroby przyzębia ?

Choroby przyzębia to grupa chorób, która swoim zasięgiem obejmuje zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. W jego skład wchodzi ozębna, wyrostek zębodołowy oraz dziąsło. Przyzębie stanowi aparat odżywiający ząb i umocowujący go w zębodole.

Choroby przyzębia dzieli się na  zapalenie dziąseł oraz zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy i najłatwiejszy w leczeniu etap choroby przyzębia. Jeśli stan zapalny dziąseł będzie lekceważony, może przenieść się na tkanki utrzymujące zęby, czyli na włókna kolagenowe, łączące zęby z kością, jak i na kość go otaczającą. Gdy dojdzie do tego stanu mówimy wtedy o chorobie przyzębia, która jest stanem poważnym. Nie leczona choroba przyzębia doprowadza do zniszczenia tkanek otaczających ząb. Dziąsła cofają się, odsłaniają się szyjki i korzenie zębów. Zęby pozbawione oparcia, zaczynają się ruszać, przemieszczać i na koniec wypadają.

Jak groźne są choroby przyzębia?

Choroby przyzębia mają wpływ na wiele powikłań ogólnoustrojowych.  Wśród nich możemy wymienić

–  choroby układu sercowo-naczyniowego,

–  choroby serca

–  reumatyzm

–  cukrzyca i nowotwory.

Warto wspomnieć, że ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej wzrasta od 25 do 72% wśród osób, u których występowała choroba przyzębia. Ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych u osób palących papierosy – ze współistniejącą zaawansowaną chorobą przyzębia – wzrasta aż 8-krotnie. W grupie zwiększonego ryzyka są także osoby chore na cukrzycę typu 2 – przez osłabione chorobowo gojenie przekładające się na słabsze likwidowanie stanów zapalnych.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia ?

Przede wszystkim brak dostatecznej higieny jamy ustnej. Jeśli nie myjemy zębów lub robimy to niedokładnie, odkłada się na nich płytka bakteryjna złożona z drobnoustrojów i resztek jedzenia. Nieusuwana twardnieje i zmienia się w porowaty kamień. Najpierw tworzy się on przy krawędzi dziąseł, później wdziera się pod nie, tworząc patologiczne kieszonki. Kamień nieustannie drażni dziąsła, wywołuje obrzęk, ból i krwawienie podczas mycia zębów. Stanowiąc doskonałe rusztowanie dla bakterii, umożliwia im bezpośredni kontakt z tkankami. Bez interwencji stomatologa dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych – jedzenie zimnych, gorących, kwaśnych lub słodkich pokarmów staje się istną katorgą – a kamień i wszechobecne bakterie niszczą tkanki mocujące zęby w kości szczęki.

Rozwojowi choroby sprzyjają m.in :

  • zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu,• długotrwały stres,• awitaminoza,• cukrzyca,• reumatoidalne zapalenie stawów,• zaburzenia hormonalne,• nadużywanie alkoholu,• palenie papierosów,• wady zgryzu,• nieprawidłowo założone plomby utrudniające właściwą higienę jamy ustnej,• źle umocowane korony,• zażywanie niektórych leków (m.in. przeciwpadaczkowych, na nadciśnienie).

Jak zapobiegać chorobom przyzębia ?

Regularne kontrole stomatologiczne i prawidłowa higiena jamy ustnej uchroniłyby pacjentów przed niepotrzebnymi schorzeniami, groźnymi powikłaniami oraz długim kosztowym leczeniem.

By jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu i regularne usuwanie płytki nazębnej. Warto regularnie, najlepiej co pół roku, odwiedzać stomatologa i wykonywać zabieg profesjonalnego czyszczenia i usunięcia kamienia nazębnego. Jednak najważniejszym elementem codziennej walki z płytką nazębną jest właściwe czyszczenie zębów w domu. Wybierzmy odpowiednią szczoteczkę — najlepiej soniczną, która delikatnie usuwa zabrudzenia, przebarwienia z powierzchni zębów dzięki wymiatająco-pulsującym ruchom.

Również zróżnicowana dieta i zdrowy styl życia maja niebagatelny wpływ na profilaktykę i leczenie chorób przyzębia. Szczególnie ważne jest unikanie palenia papierosów. Warto też spożywać warzywa i owoce bogate w witaminę C. Bierze ona udział w procesie powstawania kolagenu – jednego z głównych składników budujących tkanki przyzębia.

Jak rozpoznać objawy chorób przyzębia?

Pierwsze objawy chorób przyzębia trudno rozpoznać, bo nie powodują bólu. Dlatego należy dokładnie się przyglądać swojej jamie ustnej. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kolor naszych dziąseł. Jeśli są mocno zaczerwienione i nadwrażliwe, a przy myciu zębów krwawią, świadczyć to może o ich stanie zapalnym. W takim przypadku

konieczna będzie konsultacja stomatologiczna.

Co powinno nas niepokoić:

  • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego,• zaczerwienienie, obrzęk i ból dziąseł,
  • krwawienia podczas mycia zębów szczoteczką, a potem nawet podczas gryzienia,
  • suchość, uczucie niesmaku, nieprzyjemny zapach z ust,
  • obnażanie się i nadwrażliwość szyjek,
  • rozchwianie zębów.

Jak leczyć choroby przyzębia ?

W przypadku wystąpienia zapalenia dziąseł należy niezwłocznie udać się do stomatologa, najlepiej specjalisty periodontologa. W zależności od stadium choroby zdecyduje on o rodzaju leczenia, które rozpocznie się od usunięcia złogów i oczyszczenia zębów. Czasem już te zabiegi wystarczą, by dolegliwości minęły. Jeśli zapalenie dziąseł przebiega w sposób ciężki, przepisywany jest antybiotyk w postaci tabletek lub maści na dziąsła, czasami przeprowadzanie są również zabiegi chirurgiczne.

Statystyki

Choroby przyzębia to najczęstsza przyczyna utraty zębów po 35 roku życia. Uważa się, że około 80% populacji powyżej 30 roku życia może cierpieć z powodu tej choroby, w różnym stopniu jej nasilenia.

Na paradontozę choruje ponad 10 procent ludności na świecie. W Polsce odsetek chorujących jest dużo większy, obejmuje ok. 70 procent ludności. Choroba pojawia się zwykle ok. 35. roku życia, dotyka częściej mężczyzn niż kobiety.

This site uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use.

Accept Read more